wtorek, 17 września 2013

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.
   Niedawno obiecałam, że wkrótce napiszę o Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Dzisiaj zamierzam obietnicy dotrzymać, choć nie jest to łatwe zadanie. W Zakopanem ma miejsce wiele wydarzeń kulturalnych ale MFFZG ma szczególne znaczenie. W tym roku miał już swoją 45 edycję, co niewątpliwie świadczy o jego randze w kalendarzu imprez na Podhalu. 

   W Festiwalu biorą udział zespoły z wielu krajów, w tym roku miedzy innymi z Serbii, z Cypru Północnego, Czech, Rumuni, Węgier, Słowacji, Węgier, Rosji i Kanady. Poza konkursem jako gość MFFZG wystąpił balet narodowy z Beninu, który zrobił ogromne wrażenie, nie tylko swoją egzotycznością ale przede wszystkim żywiołowością i tym, że artyści cieszyli się każdym występem i dążyli do towarzyskiej integracji się z innymi uczestnikami Festiwalu i widzami. 

    Festiwal jest wyjątkowy, gdyż tak naprawdę odbywa się na wielu płaszczyznach. Jedna to występy na scenie, kolejna to wielokulturowa msza św. na rozpoczęcie tego święta i parada ulicami Zakopanego, dodatkowo integracja z mieszkańcami Zakopanego i turystami na terenie miasteczka festiwalowego (ogniska, dni narodowe), a na koniec Klub Festiwalowy, czyli cowieczorne spotkania członków zespołów biorących udział w konkursie z osobami związanymi z organizacją Festiwalu i członkami lokalnych zespołów folklorystycznych - w tym roku odbywały się one w Karczmie Młyniska. Sprawia to, iż Festiwal jest interesujący nie tylko dla osób lubiących folklor górski ale dla każdego zainteresowanego poznaniem różnych kultur, a przede wszystkim ciekawych ludzi z wielu krajów. Jest kolorowo, pięknie, wesoło, muzykalnie i głośno.

  Trudno opisać mi wszystko tak by oddać ducha Festiwalu ale dość powiedzieć, że wiele osób czeka cały rok na to wydarzenie. Poniżej wklejam dwa linki, które pokażą Wam choć mały wycinek z ogromu atrakcji festiwalowych. Pierwszy to filmik, w trakcie którego Pani Anna Jakubiec - kierownik artystyczny pleneru w trakcie MFFZG, uczy artystkę z Beninu śpiewać jedną z góralskich przyśpiewek. Drugi to koncert finałowy, który polecam gorąco - w jego trakcie występ do którego przygotowania można było obejrzeć wcześniej, poza tym taniec zbójnicki wykonywany przez tancerzy z wielu krajów,  a także spontaniczny pokaz jury. Polecam. Mam nadzieję, że zachęci Was to do przyjechania w przyszły roku na 46 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj na tym blogu